Limoncello DiCapri Spritzweek 18-24 Maj 2026
Vecka 21 lanseras Spritzveckan i Sverige för första gången – ett initiativ från Limoncello DiCapri i samarbete med Berntson Brands. För dig som driver restaurang eller bar är det här ett enkelt sätt att skapa säsongskänsla, öka försäljningen och sätta en tydlig aperitivo-profil inför sommaren.
Som deltagande restaurang eller bar får ni tillgång till ett färdigt spritzkit:
• Spritzglas (18 st)
• Bordsryttare i hård plast med instick (6 st)
• Drinkunderlägg (50 st)
Hör av er så hjälper vi er att komma igång inför vecka 21:
order@berntson.se
070-65 77 45
Limoncello DiCapri Spritz
4 cl Limoncello diCapri
12 cl prosecco
En skvätt sodavatten
Is, mynta och citron till dekoration
Gör så här: Fyll ett stort vinglas med is (eller karaff för att servera många). Tillsätt Limoncello DiCapri, fyll på med prosecco och toppa med sodavatten. Rör försiktigt och dekorera.
Limoncello DiCapri Tonic
4 cl Limoncello diCapri
12 cl tonic
Is, mynta och citron
Gör så här: Fyll ett glas med is (eller karaff för att servera många). Tillsätt Limoncello diCapri och fyll upp med tonic. Rör lätt och servera.
Limoncello DiCapri Sour
5 cl Limoncello diCapri
3 cl citronjuice
2 cl sockerlag
1 äggvita
Gör så här: Skaka alla ingredienser utan is i cirka 10 sekunder. Tillsätt is och skaka igen. Sila upp i kylt cocktailglas.